Role i emocje w trwałym związku?

Jak ocenić, czy związek w którym obecnie jesteśmy lub który dopiero staramy się zbudować, ma realne szanse na rozwinięcie się w trwały związek na lata, a może nawet do końca życia? W praktyce nasze emocje, a nawet chęci i świadomie podejmowane wysiłki mają znaczenie drugorzędne. Znacznie ważniejsze jest to, aby panowała zgodność w kwestii ról i równowagi emocjonalnej. Brzmi skomplikowanie? Jak to rozumieć?

Role w związku

Niezależnie od tego, czy poznajemy się przez portal randkowy, czy jesteśmy kolegami z pracy lub mamy wspólnych znajomych, kiedy zaczniemy tworzyć związek, powstanie zupełnie unikalny tandem, w którym nie będzie osób trzecich. To, czy ten tandem będzie funkcjonalny, zdecyduje o przyszłości związku.

Przez bardzo długi czas promowana była wizja tak zwanych związków partnerskich, w których mężczyzna i kobieta przyjmują bardzo podobne role, dzielą się obowiązkami, żyją razem, ale są w dużej mierze autonomiczni wobec siebie. Takie związki mogą oczywiście działać i wiele małżeństw tak właśnie wygląda, ale nie jest to jedyna prawidłowa odpowiedź na pytanie o kształt związku.

Wiele relacji opartych jest o role „chlebodawcy” i „pani domu” lub niemalże partnerów biznesowych, którzy tworzą wspólne gospodarstwo domowe. Możliwości dogadania się jest nieskończona liczba i kluczem do sukcesu jest znalezienie tutaj wspólnego mianownika.

Różne potrzeby emocjonalne

Na pewnym poziomie ogólności kwestia poszukiwania emocjonalnego złotego środka jest niemal identyczna z poszukiwaniem równowagi ról. Wszyscy bowiem mamy inne potrzeby emocjonalne i w inny sposób komunikujemy nasze emocje oraz przyjmujemy emocje innych osób. Wbrew pozorom, nie jest to wcale kwestia eteryczna. Ma ona bardzo praktyczne przełożenie na codzienność, ponieważ niektóre osoby potrzebują okazywać i otrzymywać komunikaty o uczuciach niemal non stop. Inne osoby są mniej wylewne i nie lubią być też obiektem nadmiaru uwagi.

W obu kwestiach mówimy tutaj o szerokim spektrum emocjonalnym, bo nietrudno znaleźć osoby, które nie potrafią uczuć okazywać, chociaż uwielbiają je odbierać. Znalezienie osoby, której potrzeby odbierania są na poziomie naszych potrzeb wysyłania emocji i vice versa, daje spore szanse na produktywny i szczęśliwy związek.

Co bardzo ważne, nie należy „uczyć” drugiej osoby okazywania emocji czy przyjmowania określonych ról. Zmienianie drugiej osoby to zawsze sabotowanie związku.

 

Tags:

3 thoughts on “Role i emocje w trwałym związku?

Dodaj komentarz