Internetowy romans – trwały czy nietrwały?

W przypadku związków internetowych zazwyczaj mocno podkreśla się fakt, że są to związki bardzo nietrwałe. Ale czy na pewno?

Natychmiastowe zerwanie

Związek przez Internet faktycznie może być bardzo łatwo zerwany. Jeśli kontakty odbywały się tylko przez jakiś komunikator, wystarczy zablokować rozmówcę. I już. To wszystko. Nawet jeśli działania były podejmowane przez portal internetowy, zmiana nicka wystarcza do zupełnego rozpłynięcia się w powietrzu. Zmiana portalu na inny nie jest też jakąkolwiek trudnością.

Niski koszt zerwania

W teorii związków mówi się bardzo często także o czymś takim, jak koszt zerwania. Jest to zjawisko przekonujące człowieka, że utopienie środków w jakiejś inwestycji oznacza, że warto w nią inwestować, nawet jeśli wszystko wskazuje na jej ostateczną porażkę. Z tego powodu podtrzymujemy nierentowne firmy rodzinne czy trwamy przy nieudanym związku. W świecie Internetu postrzeganie ceny zerwania jest zdecydowanie ograniczone, przez co związki powinny być mniej trwałe.

Niższe nakłady dla podtrzymania związku

Z drugiej strony, podtrzymywanie związku w Internecie wymaga mniejszych nakładów środków. Nie chce nam się dzisiaj nigdzie wychodzić, a ubranie w ogóle niepoprasowane? W niczym to nie przeszkadza – wystarczy wybrać się razem do chatroomu i wszyscy będą zadowoleni. I wcale nie oznacza to, że będziemy ze spotkania mniej zadowoleni. Zrealizujemy swoją potrzebę bliskości emocjonalnej, nawet jeśli nie będzie w tym elementu bliskości fizycznej.

Wierność w wydaniu internetowym

Ciekawą kwestią jest też swoista monogamia internetowa. Przejawia się ona tym, że nawiązywanie w jednym czasie kontaktów tylko z jedną osobą jest raczej niespotykane. Byłaby to strata czasu, dlatego zazwyczaj nawiązuje się kontakty na portalach randkowych z 5-6 osobami na raz, a większość z nich zrywa się niemal natychmiast. Zrobienie czegoś podobnego w realnym świecie byłoby bardziej niż karkołomne. Trzeba podkreślać, że ten swoisty wybryk poligamii jest ostatecznie elementem monogamii, ponieważ wykrystalizowanie się lidera nigdy nie zajmuje dużo czasu.

Bariera ostateczna

Ostatecznym problemem znajomości internetowej jest jednak to, że sam poziom emocjonalny nie wystarcza większości osób. Potrzebny jest poziom także czysto fizyczny, a ten nie zawsze jest możliwy do zrealizowania w świecie realnym. Dlatego związki internetowe czasami potrafią się zderzać ze ścianą i nie ma szans ich przetrwania.

Tags:

4 thoughts on “Internetowy romans – trwały czy nietrwały?

Dodaj komentarz