Związek może być związkiem tylko wtedy, kiedy tworzy go dwójka zachowujących swoją autonomię osób. Kiedy zaciera się granica pomiędzy „ja” i „my”, związki zazwyczaj nie działają zbyt dobrze. Dlatego trzeba starać się o zachowanie autonomii w swoich związku.
Autonomia w związku
Nie ma tutaj znaczenia, czy związek ma charakter tradycyjny, czy na razie jest to tylko internetowa znajomość. Wszystkie związki oparte są na bliskości i na otwartości emocjonalnej, która pozwala znaleźć oparcie oraz daje możliwość podzielenia się swoimi problemami czy przemyśleniami.
Nie oznacza to jednak, że zupełnie pozbywamy się naszej prywatności i zatracamy swój wewnętrzny świat, który jest tylko dla nas, a przynajmniej nie powinno to tego oznaczać. Każdy człowiek posiada bowiem potrzebę bliskości, ale tak samo każdy człowiek posiada potrzebę izolacji.
Strach przed miłością
Czasami mówi się o strachu przed miłością, strachu przed bliskością i zobowiązaniami. W dużej mierze jest to zazwyczaj strach przed utratą tej właśnie autonomii, która pozwala mieć swoją własną przestrzeń emocjonalną. Dla szczęścia człowieka konieczne jest znalezienie balansu pomiędzy potrzebą bliskości oraz koniecznością posiadania autonomii. Nie można żadnej z tych kwestii stawiać jako nadrzędnej nad drugą.
Nasza osobowość
Żeby dobrze zrozumieć te zależności, trzeba sobie zdać sprawę, że każdy człowiek jest skomplikowany, posiada w sobie przeciwstawne dążenia i niepozwalające się pogodzić intencje. Tarcie pomiędzy nimi, ciągła walka i współzawodnictwo skutkują powstaniem osobowości. W ten sam sposób potrzeba bliskości i potrzeba autonomii ze sobą cały czas konkurują.
Sukces w związku
W związku pogodzenie tych wartości jest jeszcze trudniejsze, ponieważ mamy tutaj do czynienia z dwiema osobami i równocześnie czterema dążeniami. Pogodzić je można tylko wtedy, kiedy stworzy się wartości nadrzędne tak, by wszystkie dążenia prowadziły do ich realizacji niezależnie od tego, jakie będą szczegółowe kierunki ich oddziaływania.
Chodzi o to, by miłość zawsze była najważniejsza, czyli by chodziło o pomnażanie szczęścia drugiej osoby. Istotna jest empatia i szanowanie potrzeb drugiej osoby. Nie można narzucać bliskości ani autonomii. Są to dążenia, które muszą wychodzić od wewnątrz. Trzeba też rozumieć, że te potrzeby są zmienne w czasie i nie zawsze punkt równowagi będzie w tym samym miejscu.
Poszukaj także pod hasłami:
fundamenty związku
jak utrzymać związek
poradnik udany związek
tolerancja w związku
zasady w związku
trudno o równowagę w związku, szczególnie że mężczyźni tego nie rozumieją, oni mają swój świat i wszystko wyglada dla nich zupełnie inaczej 😉
to prawda z facetami trzeba się użerać, ciemne toto i nie bardzo rozumne 😉 😉
dobry tekst 🙂 naprawdę mądre podejście do sprawy 😉