Wczesna diagnoza w okulistyce

Wiemy, że im szybciej rozpoznamy jakąś chorobę, tym lepsze są nasze szanse w konfrontacji z nią. Obecnie trwają bardzo duże wysiłki okulistów, którzy wiedzą, że choroby oczu są bagatelizowane przez społeczeństwo i ludzie zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy choroba spowodowała już nieodwracalne zmiany. Zmiana tego jest obowiązkiem lekarzy.

Podstępne choroby oczu

Każdy lekarz okulista Warszawa powie nam, że większość najgroźniejszych chorób oczu jest bardzo podstępna. Nie bolą i nie dają żadnych objawów. Brak objawów spowodowany jest sposobem działania ludzkiego mózgu, który tworzy obraz na podstawie tak naprawdę całkiem kiepskich danych dostarczanych mu przez oko.

Dlatego jeśli nagle zniknie część światłoczułych komórek z tarczy siatkówki, mózg to będzie kompensował. „Zgadnie”, co powinno być w danym miejscu tak samo, jak robi to z naturalnie ślepymi miejscami na siatkówce.

Potem jest już za późno

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy w postaci zawężonego pola widzenia, tak zwanych białych myszek, silnego rozmazania obrazu lub jego całkowitego braku w centrum obszaru widzenia, zgłaszamy się do lekarza. Okulista jest już w stanie tylko powstrzymywać dalsze postępy choroby. Utraconego wzroku nam nie zwróci.

Tags:

3 thoughts on “Wczesna diagnoza w okulistyce

Dodaj komentarz