Jak powinna wyglądać dobra rozmowa w związku?

Często zastanawiamy się jak właściwie powinna wyglądać dobra rozmowa w związku, aby każdy z nas był zrozumiany i zadowolony z relacji. Przede wszystkim powinniśmy być dla siebie partnerami, rozmawiać o wszystkim spokojnie i bez emocji, tak aby każda ze stron czuła się dobrze w związku.

Konflikty trzeba wyjaśniać

Nawet doskonałe związki przechodzą trudniejsze chwile, zatem kłótnia w związku nie jest niczym złym. Warto jednak kłócić się konstruktywnie. Jeżeli masz coś do powiedzenia swojemu partnerowi, nie odkładaj tego na później, nie pozwól do nawarstwiania się problemów, pretensji i złych emocji.

Najlepiej od razu wyjaśnić sobie temat sporów, pozostawienie niewyjaśnionych konfliktów, tylko je potęguje i doprowadza do poważnych kłótni. Nie warto wszczynać awantury, oskarżać partnera o wszystkie niepowodzenia w życiu. Jeżeli drobne sprzeczki będziemy wyjaśniać na bieżąco, nigdy nie dojdzie do poważnej kłótni.

Czas jest bezcenny

Jeżeli wiesz, że dziś masz zły dzień i każdy powód będzie dobry, aby pokłócić się z partnerem, daj sobie czas na opanowanie emocji. Policz do dziesięciu, oddychaj głęboko i zastanów się co chcesz powiedzieć, aby potem nie żałować swoich słów, jeżeli padnie ich zbyt wiele pod adresem ukochanej nam osoby.

Emocje, szczególnie te burzliwe, to zły doradca związku, dlatego czasami lepiej umówić się na randkę kilka godzin później, aby wypadła ona właściwie i bez zbędnych konfliktów. Równie doskonałym sposobem na ochłonięcie w nerwowej sytuacji, jest włączenie ulubionej muzyki, bądź wyjście na krótki spacer.

Jakie znaczenie ma jakość rozmowy?

Warto zaznaczyć, że jakość rozmowy to kluczowy czynnik do prawidłowego funkcjonowania związku. Nie warto rozmawiać w biegu, pięć minut przed wyjściem do pracy, czy w sytuacji gdy jedno z parterów wpatrzone jest w monitor telewizora. Podczas poważnych rozmów w związku najważniejsza jest uwaga obu stron, dlatego warto taką rozmowę wcześniej zaplanować.

Jeżeli chcesz porozmawiać z partnerem na konkretny temat, który jest ważny dla waszego związku, zaplanuj taką rozmowę wcześniej, przygotuj właściwą oprawę i poświęć rozmowie całą swoją uwagę. Oczekuj tego samego od partnera. Prowadzenie monologu nie ma większego sensu, a przy nieuwadze partnera, wcześniej czy później pojawi się sytuacja konfliktowa. Jeżeli partner nie wykazuje zainteresowania rozmową na trudne tematy, warto zastanowić się nad sensem kontynuowania takiego związku.

Tags:

3 thoughts on “Jak powinna wyglądać dobra rozmowa w związku?

Dodaj komentarz